Novi inštruktorji strelstva

Marca in aprila, med vikendi, je v Velenju potekalo izobraževanje za naziv »inštruktor športnega strelstva«. Iz našega društva se je letos izobraževanja udeležila Natalija Oberč Grmek, ki bo s pridobljenim nazivom še dodatno okrepila strokovni kader na področju streljanja z zračnim orožjem. Tako imamo sedaj na Vrhniki že pet strokovnih delavcev in sicer, v streljanju na leteče tarče, dva in zračno orožje trije. O izobraževanju je Natalija strnila naslednje vtise.
Zbralo se nas je 17 kandidatov iz vseh koncev Slovenije in iz različnih področij športnega strelstva: streljanje z zračno puško in pištolo, streljanje na leteče tarče, praktično streljanje (IPSC in IDPA)…
Vodja izobraževanja Renato Šterman nam je v prvem delu predstavil teorijo športnega strelstva: discipline, položaji, tehnike merjenja, proženja in dihanja, suhi trening, vodenje dnevnika in še veliko drugega, kar naj bi morali inštruktorji in trenerji streljanja vedeti o športu in disciplini, za katero se usposabljamo in kar naj bi v nadaljevanju v klubih uspešno prenesli, zlasti na naše najmlajše strelce in tekmovalce.
Naslednji petek smo se zbrali na strelišču v Velenju, kjer smo se v praksi seznanili z elektronskim merjenjem. Preizkusili smo sistem SCATT, kakršnega imamo tudi v domačem klubu, in naredili analizo svojega streljanja. Nikolaj Mejaš nam je predstavil streljanje na leteče tarče.
Zame najbolj zanimive teme so bile osnove metodike športnega treniranja in medicine športa, ki nam jih je predstavil strokovni delavec na strelski zvezi, Martin Kolar, ter psihologija športa, ki jo je na zelo zanimiv in življenski način predstavil Nikolaj Mejaš.
Tudi predavanja, ki so na prvi pogled suhoparna, so nam prinesla kar nekaj koristnih informacij, tako zakonodaja o delovanju društev, bilance, razpisi, prijave in poročila, ter ostala birokracija. S pravili mednarodne strelske zveze in Strelske zveze Slovenije smo se podrobneje seznanili že na izobraževanju za strelske sodnike, tu smo obravnavali vlogo inštruktorja in trenerja v postopkih na tekmovanju.
Bili smo tudi prva generacija bodočih inštruktorjev, ki je bila seznanjena s strelstvom invalidov, kategorizacijo, posebnostmi in s težavami invalidov ob tekmovanjih, kjer je še posebej potrebno zaupanje med trenerjem in strelcem-invalidom. Iz svojih bogatih izkušenj s strelci invalidi nam je pripovedovala Polonca Sladič, ki že vrsto let vodi naše odlične paraolimpijce, ki so ravno z njeno pomočjo zaznamovali globoke mejnike in se uveljavili v svetovnem strelstvu.
Natalija Prednik nam je predstavila (pomembno) vlogo staršev pri vzgoji mladega športnika, metode poučevanja in vzgojne naloge inštruktorja v trenažnem procesu.
Zadnji konec tedna smo obsežno pridobivanje informacij in znanja zaključili s pisanjem testa in ustnim zagovorom le-tega. Bilo je naporno in zanimivo, vzdušje je bilo ves čas prijetno in pozitivno. Zdaj nas čaka odgovorna naloga, da naučeno uporabimo v praksi, preizkusimo na sebi in prenesemo na mlade.